
Voditelji tako imenovane koalicije voljnih so na današnjem srečanju podprli predlog za popolno in brezpogojno 30-dnevno prekinitev ognja v Ukrajini. V pogovore so vključili tudi ameriškega predsednika Donalda Trumpa.
Voditelji koalicije voljnih so na današnjem srečanju, ki je potekal delno v živo v Kijevu, delno na daljavo, podprli predlog za popolno in brezpogojno 30-dnevno prekinitev ognja v Ukrajini, ki naj bi začela veljati v ponedeljek.
Kot je na novinarski konferenci pojasnil francoski predsednik Emmanuel Macron, ki se je srečanja v Ukrajini udeležil skupaj z britanskim in poljskim premierjem Keirom Starmerjem in Donaldom Tuskom, ter nemškim kanclerjem Friedrichom Merzem, bo prekinitev ognja veljala na kopnem, v zraku in na morju.
French President Macron, Polish and British Prime Ministers Tusk and Starmer, and German Chancellor Merz have arrived in Kyiv. pic.twitter.com/RNi1YPXxXt
— Jürgen Nauditt 🇩🇪🇺🇦 (@jurgen_nauditt) May 10, 2025
Dodal je tudi, da bodo v primeru kršitve premirja pripravljene in usklajene stroge sankcije, ki jih bodo skupaj uvedle evropske države in ZDA.
V primeru nespoštovanja premirja je sankcije napovedal tudi Starmer. Kot je dejal, bodo, če bo ruski predsednik Vladimir Putin obrnil hrbet miru, odgovorili z okrepitvijo sankcij in povečanjem podpore ukrajinski obrambi.
Britanski premier je ob tem ponovil, da podpirajo Ukrajino v prizadevanjih za pravičen in trajen mir, ki si ga zasluži. "Vsi tukaj, skupaj z ZDA, pozivamo Putina k odgovornosti," je dejal.
Dodal je, da ima ruski predsednik, če je resen glede miru, zdaj "priložnost, da to dokaže", tako da podaljša premor ob Dnevu zmage v 30-dnevno brezpogojno prekinitev ognja, ki bi ji sledila pogajanja. "Brez če in brez ampak," je še poudaril Starmer.



Poljski premier Donald Tusk je medtem poudaril, da je zdaj na potezi Rusija, saj da če bo Moskva zavrnila premirje, nihče ne bo dvomil, kdo si resnično želi mir.
Starmer, Macron, Merz in Tusk so se o prekinitvi ognja v Ukrajini po srečanju koalicije voljnih po telefonu pogovarjali tudi z ameriškim predsednikom Donaldom Trumpom. Ta je po četrtkovem telefonskem pogovoru z Zelenskim ob pozivu k 30-dnevni brezpogojni prekinitvi ognja državama zagrozil s sankcijami, če je ne bi spoštovali.
Von der Leyen: "Žogica je zdaj na strani Rusije"
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je po pogovorih na omrežju X zapisala, da je treba prekinitev ognja izvajati brez predpogojev, da bi pripravili teren za mirovna pogajanja. "Žogica je zdaj na strani Rusije," je poudarila. Dodala je, da so v koaliciji voljnih pripravljeni ohraniti močan pritisk na Rusijo in uvesti nadaljnje sankcije v primeru kršitve prekinitve ognja.
Today, the Coalition of the Willing convened.
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) May 10, 2025
We support the proposal for a full and unconditional 30-day ceasefire.
It must be implemented without preconditions to pave the way for meaningful peace negotiations.
The ball is now in Russia’s court.
We stand ready to maintain…
"Naš cilj je jasen: pravičen in trajen mir za Ukrajino, ki je bistvenega pomena za varnost in stabilnost na naši celini," je še zapisala predsednica Evropske komisije.
"Od Nove Zelandije in Avstralije do Kanade ter evropskih držav se je združila koalicija pripravljenih pomagati Ukrajini, da se brani in si prizadeva za mir," pa je poudaril predsednik Evropskega sveta Antonio Costa. Na omrežju X je dodal, da njihova zavezanost podpori Ukrajini ostaja neomajna in da bodo še naprej uporabljali instrumente EU za prihodnja vojaška in varnostna jamstva.
Kremelj: "O tem moramo razmisliti"
Tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov je medtem sporočil, da bo Rusija razmislila o predlogu prekinitve ognja. "O tem moramo razmisliti. To je nov razvoj dogodkov," je dejal Peskov po poročanju ruske tiskovne agencije Tass.
Ob tem je poudaril, da Kijev ni odgovoril na predlog ruskega predsednika Vladimirja Putina o tridnevni prekinitvi ognja za dan zmage. To je Rusija razglasila enostransko in se je iztekla danes.

Peskov je ob tem zavrnil grožnjo voditeljev Združenega kraljestva, Francije, Nemčije in Poljske, da bo zavrnitev premirja sprožila nov val sankcij proti Rusiji. Kot je dejal, ukrajinski zavezniki ne bodo mogli izolirati Rusije.
"Zelo težko je izolirati državo, kot je Rusija, saj zavzemamo zelo velik del sveta. A to niti ni najpomembnejše," je dejal Peskov. "Ključno je, da Rusija aktivno razvija odnose z velikim številom držav, na vseh področjih, kjer obstaja interes za sodelovanje z našo državo. In s tem bomo nadaljevali."
Ob tem je sporočil, da morajo ukrajinske zaveznice nehati pošiljati orožje Ukrajini, saj da je to predpogoj za prekinitev ognja.
"Zakaj bi ji dali takšno prednost," je vprašal in Ukrajino obtožil, da je ona tista, ki ni pripravljena na takojšnja pogajanja o prekinitvi ognja. Zanikal je, da bi bil Putin tisti, ki zavlačuje.
Po njegovih besedah si Putin prizadeva za rešitev problema po mirni in diplomatski poti. "Ker pa nimamo na voljo mirnih in demokratičnih sredstev, moramo nadaljevati vojaško operacijo," je po navedbah na spletni strani ABC News dejal Peskov.
Medvedjev: Te mirovne načrte si nekam zatlačite
Do srečanja v Ukrajini je bil medtem kritičen nekdanji ruski predsednik in zdaj namestnik predsednika ruskega Varnostnega sveta Dmitrij Medvedjev. "Macron, Merz, Starmer in Tusk naj bi v Kijevu govorili o miru. Namesto tega pa izrekajo grožnje proti Rusiji." Ob tem je sporočil, naj si evropski voditelji "te mirovne načrte nekam zatlačijo".

Ruski napadi se nadaljujejo
Pogovori so potekali dan po vojaški paradi ob dnevu zmage, ki se je odvijala v Moskvi. Sobota je bila tudi zadnji dan tridnevne prekinitve ognja, ki jo je razglasil ruski predsednik Vladimir Putin. Ukrajina poroča, da se že danes napadi ruskih brezpilotnikov nadaljujejo – v regiji Sumi na severu države je umrla 85-letna ženska.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje